فال حافظ

فال حافظ از دیوان اصلی حافظ شیرازی به همراه معنی فال و تفسیر کامل

حافظ شیرازی برای ما ایرانی ها کاملا آشناست،شخصیتی که از همان دوران کودکی با خود وفال های معروفش آشنا شده بودیم از همان دوران که خانه ها شغول و محافل گرم بود، از همان دوران که همه فامیل ، دور سفره های شب یلدا جمع می شدند و برای هم فال شب یلدا می گرفتند. گرفتن فال حافظ همیشه در طول سالیان دراز برای ایرانی ها از ارزش بالایی برخوردار بوده است. حتی این روزها که بازار تکنولوژی هر روز پیشرفته تر از دیروز می شود و گوشی های هوشمند جای کتاب را در دستان ما گرفته اند ولی گرفتن فال حافظ هنوز هم در بین ما ایرانی ها ار ارزش بالایی برخوردار است.

در گذشته رسم بر این بود که بزرگ خانواده یا ریش سفید فامیل که دیگران برای او احترام خاصی قائل بودند و سواد خواندن و تفسیر غزل های حافظ را داشت برای دیگر اعضای خانواده فال می گرفت و سپس با بیانی شیرین و زیبا شروع به تفسیر کردن آن می کرد.

کتاب غزلیات حافظ این روزها تقریبا در همه خانه ها یافت می شود حتی در خانه هایی که کتاب به ندرت در آن ها یافت می شود باز هم دست کم یک کتاب غزلیات حافظ وجود دارد و هر از گاهی یکی از اعضای خانواده برای خود و یا دیگران فال می گیرد. غزلیات حافظ شیرازی جدا از اینکه همه از آن ها به عنوان فال استفاده می کنند دارای زیبایی های دیگری هم هستند به گونه ای که همیشه در فرهنگ کشور ما این غزلیات در بین مردم رواج داشته اند و حتی گاها به عنوان ضرب المثل استفاده می شده اند.

در باور ما ایرانی ها حافظ یکی از انسان های بسیار خوب در زمان های گذشته بوده است و از آن جایی که به خدا بسیار نزدیک بوده است بسیاری از اسرار نهان را از عالم غیب برداشت می کرده است. از این رو مردمان ما همیشه غزلیات و پندهای حافظ را سر لوحه زندگی قرار می دهند و سعی می کنند در مواقعی که می خواهند کار مهمی را انجام دهند اعم از تصمیم برای ازدواج م مسائل عاشقانه، تولد فرزند و ادامه تحصیل با گرفتن فالی از حافظ طلب کمک کنند و دست خود را به سوی او دراز می کنند چرا که او اسرار مهمی از آینده خبر داشته است.

برای گرفتن فال حافظ همیشه رسم بر این بوده است که فردی که قصد گرفت فال را داشته ابتدا باید مقدمات آن را فراهم می آورده وسپس خلوص نیت کرده واقدام به گرفتن فال کند.

چگونه فال حافظ بگیریم؟

در مرحله اول بهتر است که فال توسط یک کودک یا ریش سفید گرفته شود چرا که کودک از گناهان این دنیا کاملا پاک است و ریش سفیدها هم معمولا انسان های باخدایی هستند، اما به هر حال هر فرد دیگری هم می تواند با خلوص نیت و ایمان قلبی اقدام به گرفتن فال بکند.

در مرحله دوم بهتر است کسی که می خواهد فال بگیرد لباس پاکیزه و تمیز به تن کند و در یک محیط خلوت،دنج و آرام بنشیند و سپس اقدام به گرفتن فال بکند.
یادتان باشد که برای گرفتن فال حافظ از کتاب کامل دیوان حافظ شیرازی استفاده کنید چرا که برخی کتاب ها همه غزلیات حافظ را شامل نمی شوند و معمولا تعداد محدودی از غزلیات را در اختیار شخص فال گیرنده قرار می دهند.
بهتر است که قبل از گرفتن فال حافظ فاتحه ای را برای روح حافظ شیرازی بفرستید و یا اینکه برای شادی روح او تعدا 7 صلوات محمدی بفرستید. سپس با خیال راحت اقدام به گرفتن فال خود کنید.

نیت کردن و گرفتن فال حافظ

نیت کردن یکی از اصلی ترین مراحل گرفتن فال حافظ به شمار می رود در این مرحله شخص فال گیرنده باید نیت و حاجت خود را از گرفتن فال به طور کامل مشخص کند تا حافظ شیرازی پاسخی درست از طریق فال به او بدهد. یادتان باشد که نیت باید کاملا بدون ابهام باشد و هدف آن دقیقا روشن باشد تا فال شما کاملا درست از آب دربیاید.

هر گاه نیت خود را از گرفتن فال مشخص کردید سپس جمله پایین را یکبار می گویید و بعد اقدام به باز کردن کتاب می کنید.
ای حافظ شیرازی بر من نظر اندازی،من طالب یک رازم تو کاشف هر فالی،قسم به شاخ نباتت قسم به قرآنی که در سینه داری این فال مرا بگشایی
گفتن این جمله به معنی قسم دادم به حافظ است به این معنا که شخص فال گیرنده حافظ شیرازی را قسم می دهد که فال او را به درستی و روشنی کامل در اختیار او قرار دهد تا مشکلی در فال گرفته شده نباشد.

کتاب فال حافظ را چگونه باز کنیم؟

نیت کردنتان که تمام شد و پس از قسم دادن حافظ اقدام به گشودن کتاب می کنید. کتاب را در دست چپ خود بگیرید و با دست راست خود اقدام به باز کردن آن بکنید. طبق آداب ما ایرانی ها بین دو صفحه ای را که باز کرده اید باید صفحه سمت راست را به عنوان فال خود مد نظر قرار دهید و غزلی را که در بالای صفحه نوشته شده است را بخوانید. دقت کنید که در برخی از کتاب های دیوان حافظ ممکن است که ابتدای غزلی که قصد خواندن آن را دارید در صفحه قبل باشد در اینگونه مواقع باید به صفحه قبل مراجعه کنید و غزل را از ابتدا بخوانید.

شاهد فال حافظ کیست؟

اگر در گرفتن فال خود به نیت خود نرسیده اید و مقصود غزل را درک نکرده اید به غزل بعدی مراجعه کرده و به انتخاب خود یکی از بیت های شماره 1-3-5 را که به اصطلاح به آن ها شاهد فال حافظ می گویند مطالعه کنید سپس به نیت خود خواهید رسید.

چگونه فال حافظ تعبیر می شود؟

تعبیر فال حافظ در دستان خود شما قرار دارد چرا که غزلیات حافظ به طور معمول دارای چندین معنی است که هرکدام از آن ها با دیگری متفاوت است. پس باید هر بیتی را که بیشتر به شرایط فعلی شما نزدیک است را به عنوان فال در نظر بگیرید.

لینک کوتاه مطلب
22 خرداد 1398 175 views 0
نظرات

شیک پلاس